Tu je pár zásad, ktoré ti umožnia plánovanie túry tak, aby bola bezpečná a nepripravil(a) si sebe, či okoliu nepríjemné prekvapenia.
1. Maj čo najviac informácií
Ešte pred samotným plánovaním túry je dobré naštudovať si miesta, ktorými povedie. Niektoré z destinácií sa môžu riadiť osobitným návštevným poriadkom, ktorý musíš rešpektovať. (napríklad rokliny Slovenského raja sú schodné iba v jednom smere; sezónne uzávery atď.) Ak dané fakty opomenieš, môže ťa to v teréne zaskočiť a svoj plán budeš musieť prispôsobiť na mieste.
Ojedinelé nie sú ani obmedzenia pohybu v úsekoch intenzívnej ťažby dreva. Tie bývajú pre turistov nebezpečné a väčšinou je vytýčená alternatívna trasa. V posledných suchých letách sa často stretávame so zákazom kladenia ohňa, a to aj na miestach na to vyhradených. Obmedzením je tiež neschodnosť chodníkov kvôli erózii, či polomu. Čím viac informácií pred svojou túrou nazbieraš, tým lepšie budeš vedieť naplánovať jej priebeh.
2. Naštuduj si terén
Rob to pred každou túrou. Terén ovplyvní čas potrebný na pochod a potrebné vybavenie. Na túru vyrážaj vždy skoro ráno. Pri plánovaní túry si nevšímaj si iba dĺžku trasy, ale aj prevýšenia, ktoré ťa čakajú a charakter samotnej krajiny.
Prejsť 20 kilometrov lesnými cestami na Čergove totiž nemusí trvať rovnako dlho, ako 20 kilometrov na hrebeni Nízkych Tatier, kde sú prevýšenia väčšie. Napokon 20 kilometrov na hrebeni Nízkych Tatier bude oproti Roháčom taktiež celkom iná káva kvôli charakteru terénu.
Informácií je v dnešnej dobe viac než dosť. Čerpaj nielen z mapy, ale aj fotografií, videí, či satelitných snímok. Pri viacdňových túrach si vytlač podrobný plán s dĺžkou jednotlivých etáp, kontrolnými bodmi, prevýšeniami a časom potrebným na prechod.
Tip: urob tak aj vtedy, keď túru naplánoval kamarát. Môže mať skúsenosti a dané miesta už veľakrát navštívil, no vecí, ktoré ťa môžu zaskočiť v teréne je naozaj veľa.
3. Zisti, kde je voda
Je pravdepodobné, že v prípade jednodňového výletu, si dokážeš všetku vodu so sebou preniesť v batohu. Ak sa však vydáš na diaľkový pochod, prípadne horúčava vonku je tak zničujúca, že ti tvoje zásoby nevystačia, je potrebné mať perfektný prehľad o tom, kde si vieš vodu doplniť.
Dané miesta sa nesnaž zapamätať, ale starostlivo si ich vyznač vo svojom pláne. Súčasne sa pokús vopred získať informácie o kvalite vody vo vytipovaných prameňoch. Môže sa totiž stať, že aj z nádherne upraveného zdroja budeš musieť vodu dodatočne chemicky upravovať, filtrovať, alebo prevárať. Inak hrozia zažívacie ťažkosti a nakoniec jej môžeš viac stratiť, ako získať. A to je mimo civilizácie veľký hazard.
4. Pozri si predpoveď počasia
Aj keď sa hovorí, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista, za určitých podmienok by som sa veru niektorým miestam vyhýbal.
Užitočnou informáciou sú výstrahy vydané Slovenským hydrometeorologickým ústavom a horskou službou denne aktualizované správy o podmienkach na horách. Na ich stránke nájdeš aj údaje týkajúce sa lavínového nebezpečenstva, či schodnosti jednotlivých trás vzhľadom na ich momentálnu kvalitu (sneh, ľad, zvýšená hladina vodných tokov, či polomy…).
Nezabudni si pozrieť predpoveď počasia aj na jednotlivých miestach, v danom čase, v ktorom sa na nich budeš nachádzať. Nikdy nevychytáš všetko, ale platí staré dobré – počasie na horách sa rýchlo mení. Neexistuje teda dôvod nepripraviť sa najlepšie ako sa dá.
Tip: v rámci plánovania túry sledujem počasie už pár dní vopred. Niekedy ti jeho dlhodobé tendencie v danom ročnom období veľa napovedia o jeho priebehu počas dňa a o tom, aké vybavenie budeš potrebovať na jej pohodlné uskutočnenie.
5. Urči si reálny cieľ
Už si si zistil(a) veľa vecí o tvojom výlete, máš naštudovaný terén, podmienky, poznáš predpoveď počasia. Využi všetky informácie na to, aby si si určil(a) reálny cieľ. A nezabudni na to najpodstatnejšie – tvoju fyzickú kondíciu. Snaž sa ju objektívne zhodnotiť, pretože pútavý report týpka, ktorý spravil za dva dni Štefánikovu magistrálu nemusí byť nič pre teba.
Zváž, že vzdialenosti na mape, sú jedna vec a tvoj prst sa pri ich prechádzaní namaká podstatne menej, ako tvoje nohy tam v kopcoch. Že možno ešte nemáš toľko skúseností, ľahko prídeš k pľuzgierom, že ten hlboký sneh ťa predsalen spomaľuje viac ako si čakal(a), že slnko v zime zapadá skôr. Nikdy nezabúdaj, že pomerne dosť energie a času ťa bude stáť zostup a návrat do civilizácie! Áno, aj keď je to väčšinou dole kopcom.
Ak si svoje sily už precenil(a), nikdy nie je hanba túru včas prerušiť, alebo sa vrátiť z výstupu. Vyhneš sa tak núdzovému bivakovaniu, ktoré ti určite na psychike nepridá a navyše môže negatívne vplývať na prostredie, v ktorom sa ocitneš; alebo neskorým nočným pochodom, ktoré sú pre menej skúsených nebezpečné a taktiež nimi môžeš rušiť zver pri jej rutinných činnostiach, ako sú presuny za potravou, k napájadlám, či oddych.
6. Vždy maj plán B
Niektorí vravia, že plán je na to, aby sa zmenil. A ono sa to v teréne aj často stáva. Ako som už písal, buď preceníš svoje sily, alebo sa počas túry stane iná nepredvídateľná vec. Pri výstupe na niektorý z tatranských kopcov je najlepšie sa otočiť a bezpečne sa vrátiť. Pri hrebeňovkách a diaľkových pochodoch je zas treba naštudovať núdzové zostupové trasy.
Takmer na každej slovenskej turistickej magistrále sa nachádzajú miesta, z ktorých sa dá zostúpiť bezpečne do civilizácie. Pri svojom plánovaní na ne nezabudni a starostlivo si ich vyznač. V prípade nepredvídanej situácie predstavujú spôsob, akým síce nedosiahneš svoj cieľ, ale aspoň si nepripravíš traumu, ujmu na zdraví, alebo aj horšie.
Samostatnou kapitolou je bivakovanie. V slovenských lesoch je vo všeobecnosti zakázané bivakovať a rozkladať oheň mimo vyznačených miest. Pred túrou je preto rozumné vyhľadať a vyznačiť vo svojom pláne miesta, kde je možné núdzovo stráviť noc.
Vyhneš sa tak situáciám, kedy v časovej tiesni, alebo panike zakladáš tábor tam, kde to vôbec nie je vhodné a môže to byť nebezpečné. Čo je nemenej dôležité, nie si prinútený akokoľvek negatívne pôsobiť na biotop, v ktorom sa nachádzaš. Pretože, povedzme si narovinu, práve pri bivakovaní je najväčšia šanca, že po sebe zanecháš stopy, s ktorými sa príroda bude ešte veľmi dlho vyrovnávať.
7. Informuj blízkych
Tento bod hovorí sám za seba. Urob tak, či sa na túru vyberieš osamote, či v skupine, či sa chystáš na jednodňový výlet, alebo diaľkový pochod. Urob tak vždy. Okrem miest, na ktoré sa chystáš, nezabudni spomenúť aj plánovaný čas návratu, prípadne miesto, kde plánuješ stráviť noc.
Na záver
Dobré plánovanie a dodržiavanie jednoduchých zásad sa na tvojom pobyte v prírode odrazí prinajmenšom dvoma spôsobmi:
1. Vedomým zážitkom, ktorý nebude rušený nepohodlím, nepríjemnými prekvapeniami a stresom. O to radšej sa do prírody vydáš znova.
2. Minimalizuješ šance, že ťa neočakávaná situácia prinúti ku konaniu, ktoré by nejakým spôsobom prírode škodilo, či malo dlhodobý vplyv na jej normálne fungovanie.