5 rokov offline

Čo mi prinieslo 5 rokov bez sociálnych médií? Ktoré veci sa zmenili a aké výhody so sebou tieto zmeny priniesli? Stojí to všetko za to? Posúď sám/sama!

Líham si už za svitania a oči mám červené. Hoci som sa na feede prezentoval striedmo, odstrániť všetky príspevky, ktoré som sem za tie roky nazvláčal bola fuška. Neviem, čo ma čaká. Niekedy však treba zaťať zuby, zavrieť oči a vykročiť. Keď sa zobúdzam do nového dňa, telefón nechávam ležať na nočnom stolíku. A život ide ďalej!

Spomaľujem

Som ako auto idúce po ceste. Bál som sa, že mi dôjde benzín po prvých metroch. Pričasto som zastavoval dotankovať všetky tie novinky. A vyčistiť čelné sklo! Po každej pauze nasledoval šprint, aby som nezaostával. Nevšimol som si však, že moja nádrž je vskutku veľká a že zbytočné pauzy ma nielen oberajú o čas, ale vždy ma trochu viac odvedú od správneho smeru. Spomaľujem. Spotreba benzínu klesla a paradoxne, svoju cestu zdolávam rýchlejšie. Jazdu si užívam a stíham sa aj kochať.

Skúsenosť: Nezdržiava ťa pomalá jazda, ale veľa odbočiek a zastavení.

Stišujem

Keď zatváram oči, nevidím už len čierne 2D plátno, na ktorom sa premieta nezastaviteľný sled myšlienok. Snívam vedome. Nerobí mi problém rozhodnúť sa, čo sem pustím a čo nie. Nerobí mi problém predstavu udržať. Nekorigujem ju podľa trendov, nenahrádzam ju predstavou iných a nenechávam sa v nej utvrdzovať. Stíšil som okolie, aby som počul sám seba. Počul jasne, čo potrebujem a po čom túžim. A keď potrebujem názor? Opýtam sa.

Skúsenosť: Tvoje sny existujú nezávisle od iných. Iba menej kričia.

Monotaskujem

Som k sebe úprimný. Buď ku mne úprimný aj ty. Dávaš mi technológiu, know-how, systém? Vraviš, že mi uľahčí prácu, život, prinesie zábavu, ušetrí čas? Nestane sa len skvelým argumentom pre zvyšovanie tvojich nárokov? Multitasking, efektivita, výkon, riešenia, kreativita, ciele, KPI´s, eventy, meetingy, reminder, stop! Dnes len píšem tento článok. Tak ako som včera iba čítal a zajtra budem s deťmi stavať lego.

Skúsenosť: Svoje úlohy dokážeš plniť načas aj bez jednej ruky na klávesnici, v druhej držiac telefón, jednou nohou na plyne a druhou prihrávajúc kolegovi.

Časujem

Moji priatelia už dávno vedia, že dovolať sa mi, nie je práve najjednoduchšie. Už dávno ma nevzrušuje ani červená bublinka s počtom neprečítaných správ. Môj telefón pracuje permanentne v tichom režime. Odpoviem a zavolám vždy. Ale nie okamžite. Mám rád svoju nedostupnosť nie preto, aby som si budoval image, alebo sa tak snažil niekoho ignorovať. Keď však odpovedám, chcem si byť istý, že tomu venujem maximum mojej pozornosti. A oni sa vtedy nehnevajú!

Skúsenosť č. 4: Pozornosť sa nevie násobiť, len deliť. Skvelé je to, že ak ju rozdelíš správne, bude jej mať každý viac.

Selektujem

Raňajky bez obligátnych správ chutia rovnako. Namiesto nich scrollujem po prehýbajúcej sa knižnici. Tá mi totiž neposiela žiadnu notifikáciu o knihách, ktoré som si v poslednom čase nakúpil a ešte neprečítal. Na druhej strane sa však nerozširuje nekontrolovane. Každý jej refresh závisí od môjho rozhodnutia. Rovnako ako každé prečítanie, listovanie, prezeranie… Ja mám zrazu toľko času čítať knihy!

Skúsenosť č. 5: Keď prestaneš robiť všetko a informovať sa o všetkom, spravíš a dozvieš sa viac.

Spím

Dobre spím a dobre sa zobúdzam. Veľmi skoro. A rád! Obvykle s pokojným dychom, užívajúc si rituály, všednosť i kopec nových vecí. A to len vďaka jednoduchému kroku. Zaspávam a spím v úplnej tme bez ALAN-a. ALAN nie je môj milenec, ale anglická skratka pre umelé nočné osvetlenie (artificial light at night), ktoré pred spaním produkujú hlavne televízory, telefóny, tablety, či notebooky. Prečo škodí tvojmu spánku sa dočítaš napríklad tu.

Skúsenosť č. 6: Keď sa dobre vyspíš, zlepší sa ti zdravie a kondícia.